Program

OBS Nytt program!  (uppdaterat den 19 maj)

Ladda ner programmet och skriv ut.

STORA SCEN DAG

10:00

Invigning med Jan Gustafsson och Bengt Kronblad, trumpetaren Sune Andersson från White Socks inviger som vanligt med sin fanfar i glastrumpet.

10:15

Intermezzo, presentation av Gör-om-mig och Tävling

10:30

SPF-kören uppträder

10:45

Intervju Malin Jansson från Streetworkout och Beastbarz

11:15

Roddy ”Hero” Benjaminsson
Sponsor: Ålems Sparbank och Föräldraföreningen

12:00

Intervju med Jimmy Olsson från Rackartygarna
Sponsor: Malkars Gym Lindsdal

12:30

Presentation av sponsorer

13:00

Prisutdelning Lindsdal Runt

13:15

Intervju med Bosse Johansson (fd Landslagstränare och herrtränare i Lindsdal på 70-talet), Johan Israelsson (herrlagstränare) och Peo Friman (damlagstränare).

13:30

Roddy föreläsning, tillsammans med Lindsdals Föräldraförening, moderator Martin Sundén

14:00

Ensemblen till Emil i Lönneberga intervjuas och uppträder
Sponsor: Ica Supermarket Lindsdal

14:30

Kalle Moraeus uppträder
Sponsor: Ica Supermarket Lindsdal

15:00

Dagen avslutas med Godisregn
Sponsor: Ica Supermarket Lindsdal

STORA SCEN KVÄLL

20:00

Kalle Moraeus uppträder
Sponsor: Ica Supermarket Lindsdal

21:00

No Ties uppträder
(OBS Tiderna är ungefärliga och kan komma att ändras)

22:30

Maja Hobring uppträder

MULTISPORTARENAN

10:30

Born To Move med Malkars Gym Lindsdal

10:50

Uppvärmning barn vid multisportarenan med Camilla från Gymmix

11:50

Uppvärmning vuxna vid multisportarenan med Camilla från Gymmix

12:30

Born To Move, Dans för de yngsta med inspiratör från Malkars

13:00

Lindsdals IF presenterar Fotbolls-Cupen för de yngre

14:15

Drilluppvisning med Kulturskolan

ÖVRIGA TIDPUNKTER

11:00

Uppvisning av Malin Jansson och Daniel Flefil, streetworkout
Plats: Grönområdet vid sidan av scenen

11:00

Restaurang- & öltältet öppnar.

11:00

Startskottet för Lindsdal Runt barn

11:30

Cross-Show av Jimmy Olsson från Rackartygarna
Sponsor: Malkars Gym. Plats: Grusplanen

12:00

Startskott för Lindsdal Runt vuxna

13:30

Cross-Show av Jimmy Olsson från Rackartygarna
Sponsor: Malkars Gym. Plats: Grusplanen

13:45

Uppvisning av Malin Jansson och Daniel Flefil, streetworkout
Plats: Grönområdet vid sidan av scenen

ÖVRIGT

10:00-15:00

Gratis Tivoli
Sponsor: LR Installation och Calmarsunds VVS

10:00-15:00

Gratis hinderbana
Sponsor: Eventgrabbarna

10:00-15:00

Conny the Conmans Loppcirkus finns på området

11:00-12:00

Kapphästlöpning med Ridklubben Udden

12:00-14:00

Ponnyridning med Ridklubben Udden

 

 (OBS! Alla tider är ungefärliga och kan komma att ändras)